Pľúcna embólia

Pľúcna embóliaPľúcna embólia sa radí na tretie miesto najzávažnejších kardiovaskulárnych ochorení. Pľúcna embólia je zablokovanie v jednej z pľúcnych tepien v pľúcach.

Vo väčšine prípadov je pľúcna embólia je spôsobená krvnou zrazeninou, ktoré odcestovala do pľúc z dolných končatín, alebo výnimočne z iných častí tela (hlboká žilová trombóza). Vzhľadom na to, že pľúcna embólia sa takmer vždy vyskytuje v spojení s hlbokou žilovou trombózou, väčšina lekárov odkazuje na tieto dva stavy dohromady ako na tromboembolickou chorobu.

Aj keď u každého sa môže vyvinúť hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia, faktory ako nedostatok pohybu, trombofília, rakovina a nedávny operačný výkon tieto riziká zvyšujú.

Pľúcna embólia môže byť život ohrozujúce, ale rýchla liečba môže výrazne znížiť riziko úmrtia. Venovanie pozornosti opatreniam na zabránenie vzniku krvných zrazenín v dolnních končatinách vás pomôže ochrániť pred pľúcnou embóliou.

Pľúcná embólia

Príznaky pľúcnej embólie sa môžu značne líšiť v závislosti na tom, ako veľkú časť pľúc embólia zasiahla, aká veľká je zrazenina a aký je celkový zdravotný stav postihnutej osoby – najmä prítomnosť alebo neprítomnosť základného ochorenia pľúc alebo srdcové ochorenia.

Spoločné znaky a príznaky zahŕňajú:

  • Dýchavičnosť – Tento príznak zvyčajne objavia náhle a stále sa zhoršuje s námahou
  • Bolesť na hrudi – Môžete mať pocit, že máte srdcový infarkt. Bolesť môže byť horšie pri dýchaní zhlboka (zápal pohrudnice), pri kašli, jedle, pri ohnutí alebo hrbenia. Bolesť sa bude zhoršovať s námahou, ale nezmizne, keď odpočívate.
  • Kašeľ – kašeľ môže sprevádza krvavý hlien.

K ďalším príznakom, ktoré sa môžu objaviť u pľúcnej embólie, patria:

  • Bolesť alebo opuch dolnej končatiny, alebo oboje, zvyčajne v lýtku
  • Vlhká alebo zafarbené kože (cyanóza)
  • Horúčka
  • Nadmerné potenie
  • Rýchly alebo nepravidelný srdcový tep
  • Točenie hlavy či závraty

Možno sa stretnúť s masívnou pľúcnou embóliou alebo aj s tzv. Sukcesívna embolizáciou, čo sú opakované drobné embolizácia v pľúcach. Môže dôjsť až k šoku s prejavmi akútneho pravostranného srdcového zlyhania. Pri masívnej pľúcnej embólii zomiera 10% pacientov do jednej hodiny s diagnózou ,, náhla smrť “. Pri neliečenej pľúcnej embólii dosahuje celková úmrtnosť 35%. Celková úmrtnosť u liečenej pľúcnej embólie dosahuje len 8%.

Kedy okamžite zavolať záchrannú službu?

Pľúcna embólia môže byť život ohrozujúce. Ak pocítite nevysvetliteľnú dýchavičnosť, bolesť na hrudníku alebo kašeľ, ktorý sprevádza krvavý hlien vyhľadajte okamžitú lekársku pomoc.

[Celkem: 20    Průměr: 3.2/5]