Domáca starostlivosť o žily ako v kúpeľoch

Starostlivosť o zdravé žily je extrémne dôležitá najmä pre tých z nás, kto mal trombózu či má kŕčové žily. Stav žil sa s pribúdajúcimi rokmi zhoršuje, ale správnou a pravidelnou starostlivosťou môžeme tento proces výrazne spomaliť. Po prekonanej trombóze vás váš lekár môže poslať do kúpeľov na rehabilitáciu. Ak túto možnosť nemáte alebo jednoducho nemáte čas, tu sú tipy na procedúry, ktoré môžete vykonávať aj doma. Ak mate otvorene vredy predkolenia, poraďte sa najprv s lekárom.

Hydroterapia (liečba pomocou vody) je veľmi stará liečebná a rehabilitačná metóda. Jej blahodarné účinky poznali už starí Egypťania, veľkej obľuby dosiahla v antickom Grécku a Ríme. Väčšinou sa pri hydroterapiu používa teplá voda, pre prevenciu a pri kŕčových žilách je však vhodnejšie striedanie teplej a studenej vody. Tým sa stimulujú nervové zakončenia v dolných končatinách a znižuje sa tak bolestivosť. Navyše pôsobenie tepla a chladu zlepšuje prekrvenie končatín a znižuje množstvo krvi stagnujúci v kŕčových žilách.

Vhodné procedúry

škótske streky

Škótske streky v kúpeľoch by pre pacientov s kŕčovými žilami a zvlášť na warfarínu vhodné neboli, pretože sa používa veľmi silný prúd vody, ktorý môže spôsobiť aj malé modriny. Doma si ale túto metódu môžete upraviť na formu miernejších polevu v sprche. Aby bolo polievanie šetrnú formou vodoliečby a aby sme predišli veľkému zaťaženiu krvného obehu, je nutné začať s polevy opatrne.

Začíname teplou vodou, príliš teplá až horúca nie je vhodná. Vždy prúd vody vedieme od končekov prstov nôh smerom nahor do stredu tela, smer zakončíme na strane bedra a zadok. Striedajte sa studeným prúdom vody v rovnakom smere. Striedajte teplý a studený prúd 10-15 minút po celom obvode dolných končatín. Studená voda môže byť postupne aj ľadová. Končite vždy studenú.

Ak máte problémy so srdcom a vysokým tlakom bola by pre vás vhodnejšie mierne teplá a mierne studená voda a najprv sa poraďte s lekárom

Od polevu môžeme všeobecne očakávať prekrvenie polievané časti (ako na povrchu, tak v hĺbke), zlepšenie cievneho tonusu a zlepšenie krvného obehu. Čím častejšie budete toto provádětt, tým lepšie pre vase žily.

Kneippova terapia

Kneippov chodník je vodoliečebné procedúra, ktorá prekrvuje nohy a celkovo zvyšuje odolnosť organizmu. Svoje meno nesie po nemeckom kňazovi a priekopníkovi hydroterapia Sebastiane Kneipp, ktorý žil v 19. storočí.

Kneippov chodník funguje na princípe striedania teplej a studenej vody. Ide o miernu procedúru pri ktorej budete iba prechádzať z nádržky či bazénika s teplou vodou do nádržky studenej, pričom tento proces sa bude niekoľkokrát opakovať. Navyše sú na dne nádržiek malé kamienky či okruhliaky, ktoré slúžia na premasírovanie chodidiel a zlepšenie krvného obehu nôh.

Kneipp si zakladal na tom že, pred aplikáciou studenej vody musí byť telo teplé. Takže pri procedúre Kneippov chodník si najskôr pochodíte v nádržke s teplou vodou okolo 40 ° C a potom vstúpite do druhého bazénika so studenou vodou okolo 12 ° C. V studenej vode ale dlho nepobudne lebo jeden z Kneippových princípov hovorí, že aplikácia studenej vody musí byť veľmi krátka, aby sa rýchlo dostavili požadované účinky.

V nádržke či bazénika s teplou vodou si tak najprv pochodíte asi jednu minútu, a potom prekročíte do nádržky so studenou vodou, kde sa musíte vydržať chodiť len päť sekúnd. Tento proces je nutné niekoľkokrát opakovať. Dôležité je, aby procedúra bola ukončená pobytom v studenej vode.

Striedanie teplej a studenej vody má veľa pozitívnych účinkov na naše zdravie. Kneippov chodník napríklad pomáha vyriešiť problém stále studených nôh, pretože striedanie tepla a chladu spolu s chodením po oblázcích zlepšuje krvný obeh nôh. Okrem toho ale táto liečebná procedúra pomáha tiež pri bolestiach hlavy, proti rôznym nachladnutím, migrénam a zlepšuje psychiku. Pravidelným opakovaním tejto procedúry docielite zvýšenie odolnosti vášho organizmu.

Kneippov chodník nájdete v kúpeľných zariadeniach, vo wellness centrách, bazénoch a aquaparkoch

Doma budete na výrobu Kneippov chodníku potrebovať iba dve plastové vaničky či lavóry, medzi ktorými budete prechádzať. A môžete do nich dať nazbierané kamienkami. Kamienky môžete aj uchopovať prsty nôh a máte hneď ďalšie cvičenia dobré na žily. Tiež je dôležité, aby ste mali po ruke hodiny a mohli tak presne striedať pobyt v jednej a druhej vaničke.

Pocedura na zdravé žily v prírode

Na prechádzkach v prírode, nevynechajte žiadny potok, rieku či jazero, kde mô zmočiť nohy, chodiť či pomáchat nohy vo vode po kolená. Studený horský potok je pre vás presne to pravé.

Nevhodné procedúry

Nevhodné procedúry doma alebo v kúpeľoch, sú veľmi teplé až horúce kúpele, vyhnúť by ste sa mali I saune. A pacienti s kŕčovými žilami a zvlášť potom na warfarínu by sa mali vyhnúť aj vírivým kúpeľom s podvodnými tryskami a silnému prúdu škótskych strekov.

[Celkem: 3    Průměr: 5/5]