CoaguChek

Podľa odborných odhadov je na svete okolo 7 miliónov ľudí, v Európe približne 2 milióny, pre ktorých je antikoagulačná liečba nevyhnutnou nutnosťou. Ku kontrolám antikoagulačnej liečby sa najčastejšie využíva tradičného laboratórneho stanovenie protrombínového času vyjadreného hodnotami INR. Prenosný prístroj ChoaguChek firmy Roche Diagnostics umožňuje selfmonitoring, čo znamená kontrolovanie zrážanlivosti krvi samotným pacientom prostredníctvom vzorky z kapilárnej krvi.

Prístroj Coaguchek sa dá veľkosťou s spôsobom použitia prirovnať ku glukometra. Je ľahko prenosný takže je výborný na cesty. Ak idete na dovolenku je vhodné Coaguchek pribaliť so sebou do príručnej batožiny. Momentálne nie je hradený poisťovňami a cena je cca 22 tisíc Sk. Ak cestujete na dlhšiu dobu, máte problém so stabilnou hladinou INR alebo cestujete do exotických krajov, kde je zdravotníctvo na diskutabilné úrovni, je Coaguchek nevyhnutný.

Celkovo existujú 3 firmy vyrábajúce prenosný prístroj na testovanie INR. Najpresnejšie z nich a zároveň jediný dostupný v ČR a SR je práve Coaguchek. Výsledky z Coagucheku sú rovnako spoľahlivé ako testy v laboratóriu.

Je pre vás Coaguchek to pravé?

Pred tým než si zaobstaráte Coaguchek by ste mali navštíviť svojho lekára a dohodnúť sa s ním na vašej budúcej monitoring INR. Vzhľadom na to, že prúžky do monitora sú drahé a poisťovne na ne zatiaľ neprispievajú. Vyzerá ako najlepšia možnosť dochádzať na testovanie do laboratória a Coaguchek používať na cestovanie alebo kedykoľvek keď sa necítite dobre, ste chorí a chcete sa uistiť, že vaše INR je v správnom rozmedzí. Váš lekár by vás mal poučiť o správnom používaní prístroja a dohovoriť sa s vami ako budete konzultovať výsledky. Poučenie pacienti môžu upravovať svoju dávku sami podľa výsledkov, ale to až po dlhšej skúsenosti s monitorovaním INR a len po konzultácii s vaším lekárom. Warfarín je bohužiaľ liek, ktorý môže pomerne rýchlo kolísať v krvi a jeho hladina sa môže výrazne zmeniť v priebehu pár dní. Preto je potrebné sa naučiť rozumieť ako warfarín funguje vo vašom tele, dôsledne dodržiavať dávkovanie lieku a pri úprave dávky byť veľmi opatrný.

Domáce testovanie prístrojom Coaguchek nenahrádza lekára, iba dopĺňa. Pokiaľ zvládate organizovať svoju antikoagulačnej Lebua pomocou Coagucheku správne, prispieva to k efektívnejšej a pohodlnejšie monitorovanie vášho INR a nakoniec aj k bezpečnejšiemu užívanie warfarínu, pretože strávite viac času vo vašom cieľovom INR rozpätí.

Cestujete s CoaguChekem do exotických krajín?

Coaguchek je nenahraditeľný spoločník na cesty pre pacientov na warfarínu. Pre cestu do exotických krajín odporúčam s Coaguchekem tiež voziť tenkú brožúrku v angličtine o tom čo je to za prístroj a na čo sa používa (brožúrka bude v balení CoaguCheku) – pre bezpečnostné kontrolórov napr. Na letiskách a pod. CoaguChek noste v príručnej batožine. Ďalej si nechajte zapísať čo Cestovného očkovacieho preukazu, že užívate warfarín a prečo. Všetko v angličtine a nechajte si k tomu dať pečiatku od lekára.

Kam ďalej?

Kontroly krvnej zrážanlivosti

[Celkem: 1    Průměr: 1/5]