Trombóza z dlhého letu – príbeh pacientky

Trombóza z dlhého letu je nebezpečná komplikácie, najmä ak zrovna cestujete po Ázii. Zaujímavý príbeh mladej slečny menom Amaris White.

,,Volám sa Amaris White a chcem podeliť o moju osobnú skúsenosť s krvnými zrazeninami. Dúfam, že zdieľaním týchto informácií, sa naučíte poznať príznaky tohto potenciálne smrteľného stavu a budete vedieť, ako chrániť seba aj ostatných.

V roku 2012 som bola aktívna a zdravá 25-ročná dievčina. Bežala som dva pol maratóny v priebehu uplynulého roka, a cestovala som na mesiac s priateľmi do juhovýchodnej Ázie aby som oslávila úspešné dokončenie advokátske skúšky.

Boli sme na cestách už pár týždňov, keď ma začalo bolieť v dolnej časti chrbta. Moc som o tom nepremýšľala a ignorovala to celý týždeň, pripisovala som to nepohodlným posteliam v hosteli.
Počas poslednej našej noci v Kuala Lumpur, Malajzii, moja noha začala opúchať a behom pár hodín bolesť a opuch boli tak silné, že už som nemohla chodiť. Moja ľavá nova zmenila farbu a nasledujúce dva dni som sa svojou spolubývajúci ša do rôznych nemocníc v Malajzii s cieľom dostať diagnózu. Po celú dobu noha postupne tmavla a bolesť bola stále viac paralyzujúce. Mala som problém získať diagnózu, ale nakoniec sa mi podarilo mať nohu vyšetrenie dopplerovským ultrazvukom. Tieto výsledky potvrdili, že som mala hlbokú žilovú trombózu, čo je stav kedy sa krvná zrazenina vyvinie v hlbokých žilách v tele.

Tu som bola – 10.000 míľ od domova a so závažnou hlbokou žilovou trombózou. Moje celá ľavá noha, cez moju panvu a skoro celú vzdialenosť k môjmu srdcu, mala obrovskú krvnú zrazeninu. Môj stav bol tak vážny, že som mohla ľahko prísť o nohu alebo zomrieť. K tomu všetkému, aj keď som to ešte nevedela, časť krvnej zrazeniny sa odtrhla a odcestovala cez srdce do mojich pľúc. Táto komplikácia (nazývaná „pľúcna embólia“ alebo PE) je často smrteľná.

Pretože moja prognóza bola vážna a potrebovala som viac lekárskej starostlivosti, letela z Malaysia do Tokia. Urobila som toto rozhodnutie napriek rizikám, na základe odporúčania otca môjho kamaráta, lekára z pohotovosti. Keď som do Tokia, bola som rýchlo nasmerovaná na jednotku intenzívnej starostlivosti a na chirurgii, kde potvrdili hlbokú žilovú trombózu a mnohonásobnou pľúcnu embóliu. Aby zabránili ďalším pľúcnym embóliám, japonskí lekári umiestnili špeciálny filter, nazývaný kaválna filter, do žily ktorá vedie k môjmu srdcu. Tento filter bol chirurgicky umiestnený aby zabránil budúcim život ohrozujúcim pľúcnym embóliám vďaka záchytu krvných zrazenín pred ich odcestovaním do pľúc.

Je pravdepodobné, že som mala krvnú zrazeninu v žile aspoň 3 týždne, ale nevedela som to. Každý môže dostať hlbokú žilovú trombózu, ale riziká sa zvyšujú s prítomnosťou každého jednotlivého rizikového faktora. Ja som len spala počas troch dlhých letov do Bangkoku – 1 hodinu, 12 hodín a 7 hodín dlhý let. Bola som vyčerpaná a dehydrovaná z víkendu oslavovanie konca advokátskych skúšok. Spala som po celý čas každého letu, chodila som len pri prestupe na ďalšie lietadlo. Viem, že na dlhých cestách ako je táto, je odporúčané pohybovať dolnými končatinami a precvičovať lýtkové svaly, aby sa pomohlo znížiť riziko vzniku krvných zrazenín.

Neskôr som zistila, že som mala ďalšie dva rizikové faktory, ktoré výrazne zvýšili mojej šance na vznik krvnej zrazeniny. Brala som hormonálnu antikoncepciu a mám genetickú mutáciu zvanú Faktor V Leiden. Faktor V Leiden je pomerne častá dedičná porucha zrážania krvi.

Po hlbokej žilovej trombóze tak rozsiahle ako bola tá moja, mi bolo povedané, že nebudem schopná znovu behať bez neznesiteľné bolesti. Rozhodla som sa, že moja zdravotná história nebude limitovať moju budúcnosť. Od tej doby som trénovala a bežala dva pol maratóny a v súčasnej dobe trénujem na tri ďalšie pol maratóny v 2014, a na New York City maratón 2014.

Vaše telo pre vás môže urobiť veľa. Ja som predčila všetky očakávania lekárov, a vďaka môjmu behanie a fyzickej aktivite, mo je telo vykompenzovanie poškodené cievy tvorbou nových ciev. Tento proces sa nazýva tvorba žilových kolaterál. Aj keď je behanie pre mňa ešte stále bolestivé, tým že udržujú svoju krv v pohybe a som aktívny, behám rýchlejšie a dlhšie každý deň.

Ak ste prekonali hlbokú žilovú trombózu, odporúčam vám zostať aktívny, aby ste zlepšili svoju fyzickú kondíciu. Naučte sa všetko čo môžete o vašich rizikových faktoroch a symptómoch. „

[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Napsat komentář