Trombofília

Trombofília je termín, ktorý opisuje stav, v ktorom má krv zvýšený sklon k zrážaniu. Ľudia môžu mať tento zvýšený sklon k zrážaniu krvi, pretože:

(1) má jeden alebo viac zdedených (genetických) rizikových faktorov – tzv. Trombofilnej génové mutácie (Leidenská mutácia, mutácia MTHFR, mutácia protrombínu atď.)

(2) sa u nich vyvinul chronický stav, ktorý ich vystavuje zvýšenému riziku, napríklad:

 • obezita,
 • rakovina,
 • zápalové ochorenie čriev,
 • antifosfolipidové protilátky

(3) majú dočasný stav, ktorý vedie k zvýšenej tendenciu k zrážaniu krvi, napríklad:

 • nedávna chirurgia,
 • trauma,
 • sadra,
 • dlhodobá nehybnosť,
 • tehotenstvo,
 • užívanie orálnej antikoncepcie
 • hormonálna substitučná terapia

Trombofília a proces zrážania krvi

Za normálnych okolností existuje v tele rovnováha, ktorá zaisťuje, že nie je príliš veľa krvácanie alebo zrážanie krvi. Ak je táto rovnováha narušená, môže dôjsť k vzniku krvnej zrazeniny.

V celom priebehu bežného dňa, cievy utrpí mnoho drobných zranení, ktorých si nie ste vedomí. Ako odpoveď telo prirodzene spustí tzv. „Koagulačné kaskádu“ (viď.obrázok). Je to sled udalostí, ktorý umožňuje krvinkám (krvné doštičky), zrážacími proteínom a faktory reagovať v mieste zranenia upchať narušenú cievu, zastaviť krvácanie, a potom opraviť.

Aj keď sa aktivácia tohto procesu zrážania krvi sa vyskytuje normálne, môže nastať problém u ľudí s prítomnosťou trombofília. To je napr. Preto, že on alebo ona môže mať zrážacie proteíny v abnormálnych množstvách, takže zrážanie krvi je prehnane zvýšenej a tak sa môže vytvoriť veľká krvná zrazenina.

Najčastejšie vrodené trombofília čiže trombofilnej génové mutácie sú Leidenská mutácia, mutácia MTHFR a mutácie protrombínového génu.

Leidenská mutácia

Mutácie v géne pre MTHFR

Mutácie protrombínového génu

Pacient s diagnózou trombofília by mal vedieť poznať možné komplikácie a vedieť kedy vyhľadať okamžite lekára. Široká škála komplikácií trombofília, najmä tromboembolické, ale aj komplikácie trombofília v tehotenstve, riziká trombózy pri cestovaní, problematika liečby a prevencie tromboembolických stavov, toto všetko napovedá tomu, že trombofilik by si mal osvojiť preventívne opatrenia a porozumieť svojej diagnóze.

Komplikácie trombofília

Tromboembolické ochorenie

Hlboká žilová trombóza

Akútny infarkt myokardu

Cievna mozgová príhoda

Pľúcna embólia

Posttrombotický syndróm

Komplikácie v tehotenstve

Ďalšie užitočné informácie pre bezpečnejší život s trombofíliou nájdete v sekcii Praktické informácie. Budeme prinášať stále nové informácie, tak sa nezabudnite prihlásiť k odberu Spravodajcu alebo nás sledujte na sociálnych médiách.

Trombofília a cestovanie

Hormonálna antikoncepcie

Warfarín

Diéta pri warfarínu

Kontroly krvnej zrážanlivosti INR a samotestovacia prístrojom Coaguchek

Ak máte záujem o článok na určitú tému, ktoré ste tu nenašli. Napíšte nám.

K dispozícii je tiež fórum, kde môžete písať o čomkoľvek týkajúcom sa trombofília.

[Celkem: 9    Průměr: 3.3/5]